Bankowe lokaty

0
377

Banki to najważniejsze instytucje finansowe, które obecnie istnieją na rynku. W całym kraju jest ich mnóstwo, dlatego każdy ma okazję skorzystać z ich różnorodnych ofert. Banki oferują różnego typu produkty finansowe, skierowane od osób prywatnych jak i dla firm. Każdy może skorzystać z ich oferty, nawet osoby niepełnoletnie, w przypadku kont osobistych. Do najpopularniejszych produktów bankowych, należą konta osobiste, kredyty i pożyczki, karty kredytowe i lokaty bankowe. Ta ostatnia pozycja cieszy się szczególną uwagą klientów, ponieważ to prosty sposób na oszczędzanie pieniędzy w odpowiednim stylu. Lokaty bankowe polegają na lokowaniu swoich oszczędności w banku na specjalnym rachunku, gdzie umieszczone są na określony czas, w trakcie którego pieniądze te będą procentować. Po czasie określonym w umowie z bankiem odnośnie lokaty, można pieniądze wyjąć z lokaty i spożytkować w dowolny sposób. Oczywiście pieniądze te będą powiększone o naliczone w tym czasie odsetki. Wybór lokat jest bardzo różnorodny, bo różnią się one od siebie wieloma kwestiami. Warto przyjrzeć się bliżej wszystkim dostępnym opcjom i wybrać dla siebie lokatę bankową, która zaspokoi nasze oczekiwania finansowe.

Duże oprocentowanie

Każdy chciałby by pieniądze, które odłoży na lokatę, przyniosły mu jak największe zyski. Aby ten cel osiągnąć, trzeba wybrać odpowiednią lokatę. Najwyższe oprocentowanie mają lokaty długoterminowe. Ich okres trwania musi być dłuższy niż 1 rok, a krótszy niż okres 7 lat. Decydując się jednak na lokatę długoterminową, powinno się założyć lokatę o stałym oprocentowaniu. W przypadku lokaty o zmiennym oprocentowaniu, nie ma się gwarancji, że zyska się jakieś większe profity, bo oprocentowanie może drastycznie spaść i wtedy zysków z lokaty nie będzie. Gdy jednak włoży się pieniądze na lokatę długoterminową o stałym oprocentowaniu, wtedy ma się pewność, że zysk będzie gwarantowany, nawet jeśli oprocentowanie nie jest tak duże jak w przypadku lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Na lokacie długoterminowej można sporo zarobić, ale też wymagany jest wysoki próg wpłaty kapitału na lokatę. Do lokat długoterminowych, można np. zaliczyć lokatę rentierską. Ta lokata mrozi na dłuższy czas kapitał, ale pozwala na korzystanie z odsetek, które na koncie lokaty cały czas rosną. Odsetki te są wypłacane na rachunek bieżący, w stałych odstępach, co jest bardzo wygodne dla klienta banku, który zdecydował się na założenie takiej lokaty.

Zobacz także:  Jak polityka monetarna wpływa na lokaty bankowe?

Lokaty krótkoterminowe

Lokaty długoterminowe są opłacalne i cieszą się dużą popularnością. Jednak największą domeną banków, są lokaty krótkoterminowe. Zakłada się je na okres nie dłuższy niż jeden rok, dlatego szybko można korzystać z zysków, jakie się na takiej lokacie osiągnęło. Lokaty te mają przeróżny charakter i różny okres trwania. Mogą trwać jedną dobę, miesiąc, czy kilka miesięcy. Każdy bank ma ciekawe propozycje w tej kwestii, warto więc przyjrzeć się im bliżej. Można się zainteresować lokatą nocną, inaczej zwaną jednodniową, czy overnight. Przypomina ona trochę rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ale daje większe zyski. Każdej nocy nadwyżki finansowe na rachunku bieżącym, są przeksięgowywana na lokatę nocną i tam są powiększane o odsetki. Rano są znowu przeksięgowywane na rachunek bieżący z naliczonymi odsetkami. W czasie nocy nie można korzystać z tych pieniędzy, ale w ciągu dnia można nimi rozporządzać w dowolny sposób. Lokaty tego typu mają charakter odnawialny. Dzieje się to tak długo, jak jest to ujęte w umowie z bankiem.