Czy warto oszczędzać?

Oszczędności powstają ze środków jakimi dysponujemy w nadmiarze po odjęciu bieżących opłat i środków przeznaczonych na życie. Możemy na bieżąco korzystać z tego nadmiaru środków i wydatkować je na swoje drobne przyjemności. Nie będziemy mieli w tym momencie żadnego zabezpieczania w przypadku, kiedy spotka nas niespodziewane zdarzenie. Również w sytuacji kiedy będziemy chcieli dokonać bardziej kosztownego zakupu może zabraknąć nam środków na ten cel. Warto więc oszczędzać, ale oszczędzanie nie jest łatwe kiedy codziennie napotykamy się na tyle pokus. Dlatego, aby wspomóc się w tym zadaniu jakim jest oszczędzanie najlepiej jest zanieść pieniądze do banku. Zaniesienie pieniędzy do banku ma tą zaletę, że nie będziemy posiadali swoich oszczędności na wyciągniecie ręki. W sytuacji kiedy będziemy chcieli wydać nasze oszczędności będziemy zmuszeni udać się do banku, często zerwać lokatę która nie osiągnie jeszcze wymaganego okresu wypłacalności i stracimy zyski z lokaty. Wszystko to powoduje, że zanim wydamy lekkomyślnie pieniądze będziemy mieli czas, żeby to przemyśleć.

Dlatego o wiele lepiej jest swoje oszczędności powierzyć bankowi. Dobrym produktem bankowym do tego, aby oszczędzać pieniądze są różnego typu lokaty bankowe. Pieniądze które powierzamy bankowi są bezpieczne do kwoty 100 000 Euro gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wybór lokat bankowych jest ogromny. W zależności na to jakie są nasze oczekiwania możemy zdecydować się na najbardziej odpowiednią dla nas. Jeśli zależy nam na większym zysku z pewnością zdecydujemy się na lokaty na dłuższy okres czasu które są przeważnie premiowane przez banki dużo wyższym oprocentowaniem. Z kolei jeśli chcemy mieć stały dostęp do oszczędności wybierzemy lokatę krótkoterminową. Lokaty bankowe tego typu można zawrzeć na kilka dni, lub kilka miesięcy. To jaki okres czasu wybierzemy zależy od tego jakie mamy plany wobec naszych zgromadzonych oszczędności. Lokatę bankowa można założyć z opcja jej działania w okresie nocnym. Rano pieniążki powracają na nasze konto i w miarę potrzeb można swobodnie korzystać ze zgromadzonego kapitału. Lokaty bankowe to produkt który uczy nas systematyczności, przewidywania i samodyscypliny. Można powiedzieć, że poprzez lokaty bankowe uczymy się oszczędzania. Lokaty bankowe dają nam nie tylko opcje gromadzenia naszych oszczędności, ale również posiadają opcję pomnażania naszych pieniędzy poprzez oprocentowanie. Innymi sposobami na oszczędzanie są: rachunki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, oraz giełda papierów wartościowych.

Oszczędzać na pewno warto i osoby, które jeszcze się do tego nie przekonały z pewnością w miarę swoich doświadczeń życiowych zmienią nastawienie do oszczędzania. Warto posiadać nawet niewielkie oszczędności, ponieważ dają one poczucie bezpieczeństwa. Warto również oszczędzać na określony cel w ten sposób uczymy się większego zdyscyplinowania wobec naszych środków pieniężnych. Bezpieczne oszczędzanie bez zbędnego ryzyka to oszczędzanie na lokatach bankowych. Banki oferują bardzo szeroki rodzaj lokat bankowych dostosowany dla każdego rodzaju klientów bankowych. Założenie lokaty w banku to nie zawsze konieczność wpłacenia dużej kwoty początkowej. Istnieją lokaty bankowe które możemy założyć posiadają bardzo niewielka kwotę oszczędności. Kwotę takiej lokaty można w późniejszym czasie systematycznie powiększać. Wygodną formą otwierania lokat bankowych jest bankowość elektroniczna którą oferują wszystkie banki.

Jak rozkłada się struktura oszczędzania klientów bankowości detalicznej?

  0

  Według danych z Komisji Nadzoru Finansowego wartość depozytów Polaków to około 800 mld zł. Banki detaliczne informują o bardzo stabilnej strukturze przechowywania domowych oszczędności na kontach i lokatach bankowych, a przez to polityka instytucji finansowych przechodzi bardziej na stronę kredytową, a nie oszczędnościową. Wynika to również z presji bardzo niskich stóp procentowych (referencyjna od 2015 roku to zaledwie 1,5%).

  Ponad połowa Polaków nie oszczędza regularnie, ale przechowuje środki na tzw. „czarną godzinę”. W oszczędzaniu nie ma zazwyczaj żadnego celu, co jest największym błędem popełnianym przez społeczeństwo. Celowość oszczędzania podnosi bowiem motywację i zapewnia docelowo lepsze zarządzanie budżetem domowym. Związek Banków Polskich potwierdza, że klienci bankowości detalicznej nie kwapią się do generowania nadwyżek przy niskich stopach procentowych, a wolą zamiast tego zaciągać kredyty gotówkowe i hipoteczne.

  Prognozy NBP mówią wyraźnie o przekroczeniu inflacji ponad założony cel już pod koniec 2019 roku, co w dłuższej perspektywie oznacza podniesienie stóp procentowych. Co to oznacza dla oszczędzających? Lepszą wydajność lokat bankowych, szczególnie długoterminowych i ograniczenie polityki kredytowej. Najlepiej założyć lokaty bankowe po pierwszym podniesieniu stóp procentowych, kiedy można realnie pokonać inflację zyskiem. Banki w takich warunkach wyrównują oprocentowanie depozytów oszczędnościowych i równoważą stronę kredytową.

  W Polsce największą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe zakładane na okres półroczny, dalej lokaty długoterminowe (większe oprocentowanie od krótkoterminowych wynikające z ograniczenia płynności inwestora). Dalej pojawiają się fundusze inwestycyjne (mało wydolne pod kątem stopy zwrotu) i obligacje skarbowe. Polska znajduje się na ostatnich miejscach rankingów analizujących wiedzę ekonomiczną. Niektóre gospodarstwa przechowują pieniądze luzem, a nie na kontach bankowych (ze statystyk to około 500 mld zł wszystkich depozytów), co znacząco ogranicza potencjał inwestycyjny.

  Do oszczędzania nie zachęca wysoki podatek od zysków kapitałowych, niskie stopy procentowe i polityka podatkowa, która zabiera większość dochodów. Aby wzmocnić oszczędzanie należy usunąć priorytetowo wskazane bariery.

  Najlepsza lokata – co dalej z Lokatą Happy Idea Banku?

  0

   Idea Bank zmienił warunki lokaty, która prowadziła w rankingu jako najlepsza lokata bankowa. Choć już od dłuższego czasu konsumenci mieli szansę skorzystać z oferty, która zapewniała 5,00% odsetki, obecne oprocentowanie zostało zmniejszone do 4,75%. To warunki które wciąż zapewniają Lokacie Happy pierwsze miejsce w aktualnym rankingu lokat. Mimo wszystko jest to zaskoczenie gdyż coraz częściej można było spotkać się z przekonaniem, że tak wysokie oprocentowanie utrzyma się dłużej, a być może będzie początkiem długo wyczekiwanych zmian. Osoby, które wciąż korzystają z lokaty na warunkach z przed sierpnia bieżącego roku nie muszą się obawiać o zmiany w istniejącej już umowie z bankiem. Każda z zawartych lokat posiada gwarancję niezmienności odsetek i tylko nowi klienci otrzymają ofertę z nieco niższym zyskiem.

   Czy Lokata Happy nadal się opłaca?

   

   To pytanie może nurtować wielu oszczędzających, którzy chcą zarobić inwestując swoje pieniądze i zapewniając im dobre warunki poprzez wybór najlepszej lokaty. Ranking lokat sierpnia udowodnił, że to Idea Bank stara się o swoich klientów najbardziej i oferuje im wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie. Wraz ze zmianą warunków lokaty, Lokata Happy nadal pozostaje najlepszą lokatą, która zapewnia najwyższe oprocentowanie.

  Jednak zmiana, która nastąpiła może sugerować, że każdy kto jeszcze nie skorzystał z promocyjnej oferty powinien pospieszyć się z podjęciem takiej decyzji gdyż nie wiadomo jak długo utrzyma się tak korzystna różnica między lokatami dla nowych konsumentów, a standardowych, dużo niżej oprocentowanych depozytów.

   Lokata Happy wciąż najlepszą lokatą bankową

   Poniżej pragniemy przypomnieć jak prezentują się warunki lokaty, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych lokat terminowych 2014 roku.

  • Oprocentowanie w skali roku wynosi 4,75%.
  • Okres trwania lokaty od 1 do 3 miesięcy.
  • Bez konieczności korzystania z innych usług Idea Banku.
  • Możliwość złożenia wniosku online – bez wychodzenia z domu.
  • Założenie lokaty trwa maksymalnie kilkanaście minut.
  • Minimalna kwota wymagana do otwarcia rachunku 1000 złotych.
  • Najwyższa suma jaką klient może zdeponować na lokacie to 10000 złotych.

   Lokaty bankowe – perspektywy na najbliższe miesiące

   Choć wiele wskazywało na to, że być może produkty oszczędnościowe uzyskają znów atrakcyjne 6,00%, a nawet 7,00% odsetki, coraz więcej osób wstrzymuje się z tą myślą. Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego już od ponad roku pozostaje niezmieniona i wynosi zaledwie 2,50%. Plany jej podwyższenia przypadały na koniec bieżącego roku, jednak analitycy finansowi wstrzymują się z podtrzymywaniem takich uwag. Każdy kto stara się na bieżąco sprawdzać wiadomości dotyczące rynku finansowego, a w szczególności produktów oszczędnościowych, powinien regularnie przeglądać aktualne rankingi lokat bankowych, do czego zachęcamy, mając na uwadze przede wszystkim dobro oszczędności jakimi dysponujemy.

  Lokata, a pożyczka.

  0

  Wiele osób lokatę bankową utożsamia z depozytem bankowym. W pewnym sensie można powiedzieć, że to to samo. W obu przypadkach daje się w depozyt bankowi albo pieniądze, albo jakąś rzecz materialną. Lokata jest określoną kwota pieniędzy, która za pośrednictwem umowy przekazywana jest przez klienta bankowi. W pewnym sensie jest to forma pożyczki, ale taka którą udziela bankowi klient, a nie odwrotnie. W tym przypadku to bank płaci odsetki. W przypadku pożyczki od banku, odsetki płacą klienci. Jak widać od razu lokata jest opłacalna dla klienta, zaś pożyczka dla banku.

  Pierwsze lokaty jakie w ogóle pojawiły się na rynku bankowym związane były ze złotem. To właśnie złoto oddawano się w depozyt do banku weneckiego. Ten kto oddawał złoto do banku dostawał specjalny dokument, który to potwierdzał. Na dokumencie określona była dokładna kwota złota jaka została zdeponowana. W przypadku lokaty wpłaca się pieniądze. Bank w zamian za to, że będzie mógł obracać pieniędzmi daje klientowi w nagrodę zapłatę pieniężną w postaci odsetek.

  Z pieniędzy z lokat bank może korzystać przez cały okres na jaki zawarto umowę z klientem. Może te pieniądze wykorzystywać do dokonywania najróżniejszych operacji finansowych. Może również z tych pożyczonych od klientów pieniędzy udzielać pożyczek innym klientom. W pewnym sensie lokata może być sposobem na udzielenie przez bank pożyczki. Bank zarabia na pożyczce, a klient na lokacie w jaką zainwestował swoje pieniądze. Z pieniędzy włożonych na lokaty banki inwestują pieniądze na giełdach, czy też kupują obligacje należące do skarbu państwa. Dzięki takim inwestycjom bank może zarabiać i rozwijać swoją ofertę. Banki, które nie mają lokat nie mają z czego finansować operacji bankowych i tym samym nie mają środków, które pomogłyby im zarobić. Ze strony klienta lokata jest bezpieczną formą oszczędzania. Każda, która została zawarta w Polsce jest objęta gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki takiej gwarancji na lokacie nie można stracić swoich pieniędzy, a można je jedynie powiększyć. Szukając dobrej lokaty warto sprawdzić jaki procent oferuje każdy z banków. Im większy procent na lokacie tym większy zarobek. Obecnie banki mają bardzo korzystne warunki umowy lokat, gdyż chcą pozyskać w ten sposób jak najwięcej klientów. Przy odrobinie wysiłku włożonego w poszukiwania lokaty, można znaleźć taką na naprawdę dogodnych warunkach. Pamiętajmy, że najlepsza lokata to ta ze stałym i wysokim oprocentowaniem i taka, która oferuje znany i uważany bank. 

  Lokata terminowa – co powinniśmy wiedzieć przed jej otworzeniem

  0

  Lokaty terminowe są bardzo popularne i bardzo dużo osób wybiera je by przynosiły zyski. Taka forma inwestowania pieniędzy jest dobra dla osób, które nie lubią ryzykować ale też i dla cierpliwych osób. Nie zarobi się na nich szybko pieniędzy jak na giełdzie. Zakładając lokatę terminową nie staniemy się od razu milionerami ale na pewno przyniesie jakieś zyski i warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając taką lokatę przed pójściem do banku lub otwarciu jej przez stronę internetową.

  Kwota minimalna i maksymalna

  Bardzo istotna kwestia przy zakładaniu lokat terminowych jest kwota minimalna ale też i maksymalna. Kwota minimalna to taka, która pozwoli otworzyć lokatę. Poniżej ustalonej kwoty bank nie przyjmie zlecenia. W większości banków taką lokatę można już otworzyć dysponując kwotą 500 zł. Maksymalna kwota to taka, którą możemy jednorazowo wpłacić na lokatę. Jeżeli nasze środki są większe od tej kwoty możemy wtedy otworzyć kilka lokat terminowych.

  Oprocentowanie – stałe czy zmienne – które lepsze?

  Jednym z głównych czynników na jaki powinno się zwrócić uwagę to oprocentowanie lokaty terminowej. Oprocentowanie takich lokat nie jest zbyt wysokie, ale niektóre banki maja ciekawe propozycje. Należy więc przejrzeć ofert, zapoznać się z nimi i wybrać tę, która jest najbardziej korzystna. Trzeba również wiedzieć, że są dwa rodzaje oprocentowania lokat: stałe i zmienne. Zanim założymy lokatę dobrze się dowiedzieć jakie oprocentowanie oferuje na danej lokacie bank. Lokaty o stałym oprocentowaniu dają przez cały okres jej trwania pewien zysk. Bez względu na sytuację, jaka panuje na rynku nie trzeba się martwić zwłaszcza spadającymi stopami procentowymi. Można też łatwo wyliczyć sobie kwotę zysku. Przy oprocentowaniu zmiennym tak już nie jest. W tym przypadku oprocentowanie lokaty będzie uzależnione od sytuacji na rynku. Nie ma się czego obawiać, jeżeli stopy procentowe będą rosły. Mamy wtedy pewność, że oprocentowanie naszej lokaty tez pójdzie w górę. Gorsza sytuacja jest wtedy gdy stopy procentowe spadają. Trzeba się wtedy liczyć z mniejszymi zyskami. Wpłacając większe kwoty na lokaty terminowe możemy tez negocjować oprocentowanie.

  Najbardziej powszechne oferty lokat

  0

  Lokata to bardzo dobra propozycja jeśli chodzi o odkładanie pieniędzy. Jest tak wiele propozycji, iż każdy ma szansę znaleźć coś specjalnie dla siebie. długo, krótkoterminowa, z wyższym oprocentowaniem, to wszystko jest do przeanalizowania. Samodzielnie ciężko jest coś odłożyć, instytucja bankowa gwarantuję konsekwencję.

  Pobranie informacji dziś nie stanowi absolutnie żadnego problemu. Jest tyle źródeł wiadomości, należy tylko odpowiednio dobrać coś dla siebie. Liczy się na pewno zaangażowanie w temat, chęć poszerzenia swojej wiedzy. Kiedy jest ta dbałość to i zapewnienie o zadowoleniu. Poniżej znajdują się ciekawe propozycję, zatem opłaca się je przeanalizować.

  Lokata standardowa jedna z bardziej znanych propozycji jeśli chodzi o oszczędności. Metoda ta jest pokusą z tego względu, że każdy może z niej skorzystać i pobrać ważne wiadomości. Jest to ciekawy okres jeśli chodzi o odkładanie pieniądza, coraz więcej osób patrzy na przyszłość co rzecz jasna jest budujące. Dzięki lokacie standardowej jest szansa zapoznania się z tym tematem. Lokata nocna także cieszy się ogromnym uznaniem, z tego względu, że w ciągu dnia jest bezkolizyjny dostęp do swoich środków, a by nocą pieniądz robił pieniądz. Młodą propozycję, jednak bardzo kuszącą jest e-lokata, oferta internetowa. Teraz taki czas, że człowiek zabiegany, nie ma na nic czasu, stąd tez stawia na wygodę. Nic dziwnego, że e-lokata zbiera ogromną liczbę klientów. Lokata dynamiczna cechuję się oprocentowaniem, które nie jest stałe, zmienne kwartalnie lub rocznie. Przywilej dla klientów z długim depozytem, warunki naprawdę korzystne. Idealną umowę można wywalczyć przy lokacie negocjowanej, dla zamożnych, którzy poprzez dyskusję z instytucją bankową śmiało mogą określić swoje oczekiwania. Ostatnią proponowaną lokatą jest rentierska, również dla osób dysponujących sporymi środkami. Wypłacane są same odsetki pochodzące z konta, często formą przelewu raz w miesiącu, Taka wypłata bez wątpienia jest zadowalająca, poza tym dodatkowy zastrzyk finansowy zawsze się przyda.

  Można przyznać, że jest szaleństwo jeśli chodzi o lokaty. Trudno jest przejść obojętnie obok takiej usługi, z drugiej strony ochrona finansowa na przyszłość zawsze się przyda.

  Jak polityka monetarna wpływa na lokaty bankowe?

  0

  Polityka monetarna (pieniężna) to jedno z najpotężniejszych narzędzi wpływających na postawy do oszczędzania oraz kredytowania potrzeb konsumpcyjnych lub inwestycyjnych. Czym jest polityka monetarna w praktyce i jak odnosi się do opłacalności zakładania lokat bankowych?

  Ekspansywny i restrykcyjny model prowadzenia polityki pieniężnej

  Banki centralne na całym świecie wykorzystują w praktyce dwa modele prowadzenia polityki monetarnej, a mianowicie model ekspansywny i restrykcyjny. Ekspansywna (luźna) polityka pieniężna zapewnia gospodarce duży napływ nowego pieniądza poprzez obniżenie stóp procentowych oraz przez skup papierów wartościowych. Luzowanie polityki pieniężnej pojawia się w czasie lub zaraz po recesji, co zgadza się z ostatnimi wydarzeniami historycznymi z lat 2007-2009. Niskie stopy zachęcają do podejmowania kredytów na inwestycje, a zniechęcają do oszczędzania. Opłacalność lokat bankowych w tym okresie jest niewielka, a inwestor musi manipulować środkami pomiędzy depozytami promocyjnymi, rentierskimi lub po prostu zainteresować się szerzej rynkiem kapitałowym.

  Na czym polega schładzanie gospodarki?

  Restrykcyjna polityka monetarna to krótko mówiąc schładzanie gospodarki, a tym samym ochrona społeczeństwa przed drastycznie rosnącą inflacją. Główne narzędzia banku centralnego to podnoszenie stóp procentowych i sprzedaż papierów wartościowych, a zatem odwrotnie w stosunku do ekspansywnych praktyk. Restrykcyjna polityka monetarna stawia na oszczędzanie, zaciskanie pasa i w znaczący sposób ogranicza nowe inwestycje, podnosi raty kredytu, zagraża wszystkim kredytobiorcom.

  Jak polityka monetarna odnosi się do preferencji inwestorów indywidualnych?

  Polityka monetarna wpływa na lokaty bankowe cyklicznie i umożliwia lepsze zagospodarowanie nadwyżek kapitałowych. Niestety polityka pieniężna to tylko jeden z czynników uzdrawiania gospodarki. Najważniejsze to zmniejszenie obciążeń podatkowych i ustalenie prostego prawa odnoszącego się szczególnie do zachodzących procesów gospodarczych. Według Austriackiej Szkoły Ekonomii to właśnie działania banków centralnych wywołują kryzysy prowadzące do ogromnego bezrobocia. Od dekady w Polsce obowiązują bardzo niskie stopy procentowe, ale pod koniec 2019 roku prognozuje się przebicie podstawowego celu inflacyjnego ustalonego przez NBP na 2,5%. To zatem idealny czas, aby przechodzić powoli z kredytowania na lokaty bankowe.

  Oprocentowanie lokat

  0

  Oprocentowanie lokat bankowych jest uzależnione od czasu zawierzanego kapitału własnego można wyróżnić dwa rodzaje oprocentowania stałe i zmienne. Wyjaśniając

  oprocentowanie stałe jest to takie które w swojej głównej zasadzie nie zmieni się przy trwaniu naszej umowy z bankiem. Każde oprocentowanie jest zawsze podawane w skali rocznej jest to tak zwanej ujęcie lokaty nominalnej dla banku. Jest to najlepsza dla klienta opcja ponieważ on sam może obliczać pod czas trwania takiej umowy ile on zarobi na danej lokacie. Przy takim oprocentowaniu możemy konsultować się z naszym doradcą jaką drogą pójść czy kłaść nacisk żeby powiększyć nasze zainkasowany kapitał dla banku.

  Oprocentowanie zmienne- jest to iż wkładając pieniądze do depozytu bankowego, który za depozyt naszych pieniędzy będzie odpowiedzialny bank. Oprocentowanie zmienne takiej inwestycji jakim jest lokata będzie się oprocentowanie zmieniać od sytuacji na rynku. Takie oprocentowanie jest wyszczególnione przy umowie z klientem i jest one zawierane na okres dłuższy przy najmniej 1 rok czyli ok 12 miesięcy.

  Jeszcze można powiedzieć o oprocentowaniu realnym czyli realnej kwocie odsetek za daną lokatę. Takie oprocentowanie jest z góry odpowiedzialne za szczegółowe informację a w szczególności za: sytuację na polski rynku i zagranicznym. Chodzi to przede wszystkim o inflację, i takie oprocentowanie jest wyrażane o korektę o właśnie dane z inflacji i dany zysk jest przedstawiany w postaci netto czyli jest to kwota zysku odliczona zostanie od niej podatek VAT. Czyli takie oprocentowanie jest tak jakby powiązane z oprocentowanie netto tak jak wspomniano wcześniej przy takim oprocentowaniu netto jest odbierany podatek VAT tak zwany podatek belki. Każdy z klientów banku będzie musiał sobie uświadomić iż wypracowane odsetki przez jakikolwiek bank , to właśnie będzie musiał się liczyć z tym jeżeli uzyska 200zł wypracowanych odsetek z lokaty to będzie taka kwota pomniejszona o podatek który w Polsce wynosi 19%.

  Jest też oprocentowanie efektywne czyli jest to takie oprocentowanie jej dan są zazwyczaj podawane w skali roku i też są brane dane kapitalizacji odsetek wynikające co miesiąc. Takie oprocentowanie nie uwzględnia tak zwanego podatku beli czyli kwoty uzyskane z lokat są takie jakie bank wypracuje, czyli są najbardziej opłacalne jeżeli chodzi oprocentowanie lokat klientów.

  Oprocentowanie dla klientów jest wyznacznikiem czy dany bank jest w stanie dać jak najwyższą ofertę aby klient był zadowolony powierzając swoje oszczędności dla banku. Bank biorą na barki klientów pieniądze musi im zagwarantować z góry iż dane stopy które zostaną wybrane przy odpowiedniej lokacie nie zostaną zmienione itp. Każda lokata jest inna oprocentowanie też nie będzie współgrało z oprocentowaniem. Na przykład Pan Kowalski chce ulokować na lokacie 20000tys.zł więc udaje się do odpowiedniej placówki czyli banku. Przedstawiciel bankowy udziela wszelakich informacji dotyczących już wyżej wspomnianego oprocentowania lokaty. Pan Kowalski musi z reguły wybrać wariant oprocentowani i też czas na jaki będzie taka lokata pracować aby uzyskała dla Pana Kowalskiego najwyższe odsetki. To takie oprocentowanie może sięgać np. ok 3% a dajmy na to przychodzi do oddziału drugi klient i chce ulokować 5000zł więc bank już przy takiej kwocie nie da tej same stopy procentowej jak dla Pana Kowalskiego. Dla banku osoba z większą gotówką też jest najlepszym wariantem dla ponoszonych ryzykownych inwestycji dla wypracowywania odsetek dla klientów.

  Oprocentowanie lokat – od czego zależy?

  0

  Osoba, która jest kompletnym abnegatem w sprawie finansów i ekonomii musi przyznać, że choć raz w życiu spotkała się z pojęciem Rady Polityki Pieniężnej. Media informacyjne, gazety czy portale internetowe z niezwykłym ożywieniem śpieszą z doniesieniami na temat ustaleń Rady Polityki Pieniężnej? Choć wielu nie zdaje sobie sprawy to właśnie te ustalenia mają bezpośredni wpływ na koszty kredytów i zyski z lokat.

  Działania Rady Polityki Pieniężnej mają przełożyć się bezpośrednio na wzrost gospodarczy jak również na zahamowanie inflacji. Banki mają zaś za zadanie ścisłe przestrzeganie ustaleń Rady Polityki Pieniężnej. Z drugiej jednak strony banki muszą zarabiać. Nie powinno więc dziwić to, że potencjalnie oprocentowanie lokat bankowych stanowiących depozyty bankowe jest zdecydowanie niższe niż oprocentowanie kredytów.

  Specyfika lokat bankowych

  Swoją drogą lokaty bankowe stanowią również swego rodzaju pożyczkę. Z tą jednak różnicą, że to Klient pożycza pieniądze bankowi a nie na odwrót jak to zwykle bywa. Bank pożycza więc pieniądze od klienta na procent. Jak była już mowa oprocentowanie uzależnione jest w głównej mierze od wysokości stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wpływ na wysokość oprocentowania ma ponadto stawka WIBOR. Ten wskaźnik odnosi się do wysokości oprocentowania kredytów udzielanych między jednym a drugim bankiem. Odsetki naliczane przy lokacie mogę przewyższać tą stawkę z kilku powodów. Banki oferują na przykład atrakcyjne oprocentowanie, ale pod warunkiem, że Klient zdecyduje się skorzystać z produktu dodatkowego w postaci na przykład konta bankowego czy karty. Oprocentowanie może być też wyższe gdy bank dąży do pozyskania jak największych depozytów. Niekiedy też banki ustalają wysokie oprocentowanie depozytów ze względu na chęć polepszenie swojego wizerunku.

  Stopy procentowe a oprocentowanie lokat

  Nie tylko przy lokacie ale również przy kredytach. Jak była już mowa to Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość stóp procentowych. Przy ich ustalaniu bierze pod uwagę kilka ważnych wskaźników jak między innymi wysokość inflacji. Gdy inflacja idzie do góry stopy procentowe idą w dól. Z kolei gdy inflacja maleje, stopy procentowe idą w górę. Rada Polityki Pieniężnej bierze również pod uwagę bieżące PKB. Gdy Produkt narodowy brutto idzie w dół RPP musi przedsięwziąć kroki by stymulować gospodarkę. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście obniżka stóp prowentowych. Jak to wszystko odbija się na lokatach? Gdy stopy procentowe maleją, maleje również zysk z lokaty. Gdy jednak stopy procentowe idą w górę bankom zależy na pozyskaniu pieniędzy od indywidualnych Klientów.

  Styczeń 2017 – nadchodzą zmiany w oprocentowaniu lokat

  0

  Po wielu miesiącach wyszukiwania ofert o nieco wyższym oprocentowaniu, możemy spodziewać się korzystniejszych ofert dla oszczędzających. Już teraz ceny towarów i usług rosną co sugeruje koniec deflacji i możliwość przywrócenia wysokość standardową stóp procentowych NBP. Oznacza to, że już w ciągu kilku miesięcy możemy spodziewać się długo oczekiwanych zmian. W przeciwieństwie do kredytobiorców, którzy właśnie teraz mogą skorzystać z ofert o niższych kosztach gdyż po podniesieniu stóp procentowych raty zadłużeń będą znacznie wyższe.

  Jaką lokatę wybrać?

  Zanim w ofertach banków pojawią się korzystniejsze lokaty może minąć jeszcze kilka miesięcy. Warto w tym okresie zadbać o swoje oszczędności i ulokować je na najkorzystniejszej lokacie lub koncie oszczędnościowym. Należy jednak śledzić informacje dotyczące decyzji Rady Polityki Pieniężnej i reagować odpowiednio na zmiany również te wprowadzane w instytucjach finansowych. Nawet po podniesieniu stóp procentowych, lokaty przez pewien czas mogą pozostać na obecnych warunkach. Najkorzystniejsze jednak będzie zapoznawanie się z ofertami na bieżąco i podejmowanie decyzji najkorzystniejszych dla Twoich finansów.

  Gdzie na początku 2017 roku warto ulokować swoje oszczędności? Wciąż najwięcej zyskać mogą Klienci którzy wcześniej nie korzystali z ofert oszczędnościowych. Są to jednak produkty, które skierowane są do wąskiego grona nowych Klientów, dodatkowo wyznaczając szereg warunków, które należy spełnić by uzyskać kilka procent więcej niż jest to przewidziane w przypadku standardowych usług.

  Krótki okres umowy, konieczność założenia konta, niska maksymalna kwota wpłacona na lokatę oraz możliwość przedłużenia umowy wyłącznie na warunkach jakie przedstawiane są w przypadku produktów w stałej ofercie.

  Jeżeli nie masz możliwości założenia lokaty promocyjnej możesz zdecydować się na nieco mniej oprocentowane konto oszczędnościowe. To rozwiązanie, które pomoże Ci zachować stały dostęp do gotówki, zapewniając atrakcyjne odsetki.

  Mając jednak możliwość założenia lokaty dla nowych Klientów, koniecznie zapoznaj się z ofertą Idea Banku oraz BGŻ Optima. Obie lokaty są atrakcyjne mimo drobnych ograniczeń. Aby dowiedzieć się o nich więcej sprawdź ranking opublikowany na naszej stronie. Możesz także wypełnić całkowicie darmowy wniosek, który pozwoli Ci założyć lokatę nawet w ciągu kilku minut.

  Nie odkładaj oszczędzania na później

  Trudno Ci wygospodarować wolne środki dysponując miesięcznym budżetem? Zastanów się w jaki sposób możesz uzdrowić swoje finanse. Dowiedź się jak wydajesz swoje pieniądze i czy wszystkie Twoje wydatki są faktycznie potrzebne. Bardzo często nieświadomie przeznaczamy dużą kwotę pieniędzy na zupełnie niepotrzebne zakupy. Mając świadomość swoich wyborów możesz zmienić niekorzystne nawyki i nauczyć się systematycznie odkładać przynajmniej część swoich pieniędzy. Pamiętaj, że miesięczne odkładanie nawet niewielkiej kwoty oszczędności przybliży Cię do wyznaczonego celu i pomoże zabezpieczyć Twoją przyszłość.

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.