Cechy krajowego rynku kredytowego

|

wyświetleń

i

komentarzy

Rynek kredytowy w Polsce kojarzy się przede wszystkim z bankami detalicznymi. Niestety w ostatnich latach możliwości otrzymania zwykłego kredytu gotówkowego na niewielkie kwoty zostały ograniczone dla przeciętnego pożyczkobiorcy. Banki detaliczne posługują się wieloma normami prawnymi, w których uwzględnia się dokładną analizę klientów. Jeżeli zdolność kredytowa pożyczkobiorcy nie zgadza się z polityką banku detalicznego wniosek po prostu się odrzuca.

Rozproszenie rynku kredytowego

Klient odrzucony przez bank detaliczny, co jednak zdarza się w wielu przypadkach kieruje się do innych instytucji. Osoby zatrudnione na etacie często ubiegają się o pożyczki w miejscu pracy, stosunkowo mniej oprocentowane. Nie wszystkie działalności gospodarcze udostępniają pracownikom taki standard pomocy. To jednak coraz popularniejsza praktyka. Z banku detalicznego możesz przejść poza tym do sektora pozabankowego, regulowanego kodeksem cywilnym. Parabanki to po prostu prywatne biznesy. Parabanki biorą na siebie większe ryzyko obsługi pożyczkobiorcy odrzuconego przez bank. Przy okazji wymagają spłaty sporego oprocentowania w krótkim terminie. W każdym razie warunki w parabankach poprawiły się na przestrzeni lat, a chwilówka to popularna propozycja przeznaczona do wzmocnienia budżetu domowego. Rynek kredytowy to również pożyczki społecznościowe. W pożyczkach społecznościowych pożyczkobiorca wystawia aukcję pożyczkową, a inwestorzy decydują się na dofinansowanie potrzeby. W pożyczkach społecznościowych masz do czynienia z mniejszym oprocentowaniem. Często jednak na pieniądze trzeba poczekać znacznie dłużej.

Większa elastyczność na rynku kredytowym bardzo wskazana

Rynek bankowości detalicznej jest w Polsce tak naprawdę zarezerwowany dla wąskiej grupy klientów. Dopiero przy stabilnych dochodach, najczęściej powyżej średniej krajowej banki detaliczne udzielają kredytów bez większych problemów formalnych. Przepisy ograniczają akcję kredytową banków detalicznych, co powoduje zaleganie ogromnego kapitału. Rozdrobnienie rynku kredytowego, pożyczki internetowe i wiele innych form pozyskiwania kapitału to dobra informacja dla pożyczkobiorców. Im większa konkurencyjność branży, tym mniejsze koszty zobowiązania w szerszej perspektywie.

Zobacz także:  Optymalizacja zdolności kredytowej, dlaczego przydatna?

Musisz przeczytać

Bankowe lokaty

Banki to najważniejsze instytucje finansowe, które obecnie istnieją na rynku. W całym kraju ...

Lokata bankowa niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości

Jeśli niedawno zrobiłeś sobie wycieczkę do instytucji bankowej, w sprawie lokaty bądź innej transa...

Lokaty są dla wszystkich

 Lokata bankowa to obok kredytów bankowych i kont bankowych jedna z najczęstszych rzeczy, którymi ...

Ostatnie artykuły

Podobne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.