Z różnego rodzaju produktów bankowych korzysta większość z nas. Podstawowym produktem, który posiada chyba każdy, kto ma do czynienia z bankami jest konto osobiste. Konta takie w wielu przypadkach mogą być nawet całkowicie darmowe. Jest to możliwe dzięki temu, że obecnie praktycznie każdy bank oferuje możliwość obsługi takiego konta za pomocą internetu, a za takie transakcje nie są pobierane opłaty. Ponadto coraz częściej można spotkać ulgi w opłatach za prowadzenie konta, na przykład jeżeli w danym miesiącu wykonana się transakcje bezgotówkowe za pomocą karty płatniczej na określoną kwotę.
To jednak nie wszystko co mają do zaoferowania banki. Oprócz prowadzenia kont można w nich również oczywiście zarabiać i pożyczać pieniądze. Tu również oferta jest dość szeroka. Jeżeli chodzi o zarabianie, to do wyboru są różne lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Te pierwsze są zwykle wyżej oprocentowane i są zakładane na określony czas, np. kilku miesięcy, czy dwóch lat, przy czym im dłużej pieniądze będą pozostawione na lokacie, tym większe jest oprocentowanie w skali roku, a wiec i większe zyski. Lokata ma jednak to do siebie, że co prawda można wybrać z niej środki przed terminem jej upływu, ale traci się wtedy zwykle większość wypracowanych odsetek. Inaczej jest zaś w przypadku kont oszczędnościowych – tu środki można wybrać praktycznie w dowolnym momencie bez utraty odsetek już wypracowanych, ale oczywiście im dłużej będą gromadzone środki oraz im więcej ich się skumuluje, tym większe będą zyski. Lokaty bankowe, czy konta oszczędnościowe mogą charakteryzować się oprocentowaniem stałym lub zmiennym. W przypadku tego pierwszego oprocentowanie lokaty, a wiec i nasze zyski nie będą się zmieniać, mimo zmian stop procentowych, zaś w drugim przypadku przeciwnie. To, które rozwiązanie będzie się bardziej opłacało będzie zależeć od sytuacji na rynku, bo od niej zależy wysokość ustalanych stóp procentowych. Lokaty bankowe chronią przed mniejszymi zyskami w przypadku obniżki stóp, ale z drugiej strony w przypadku ich podwyżki traci się możliwość większego zysku.
O banków pożyczamy również pieniądze, czyli po prostu zaciągamy kredyty. Tu też oferta jest bardzo bogata. Dostępne są różne rodzaje kredytów dla osób indywidualnych, jak i firm. Dla tych pierwszych najpopularniejsze są chyba kredyty konsumpcyjne oraz hipoteczne, zaś dla firm kredyty inwestycyjne oraz obrotowe.