Czy kredyty gotówkowe to po prostu łatwe pieniądze?

0
204

Dzięki kredytom gotówkowym można uzyskać w stosunkowo łatwy sposób dodatkowe środki finansowe w razie problemów związanych z chwilową utratą płynności finansowej lub po prostu chęci zakupu jakiegoś produktu wcześniej, jednak trzeba liczyć się z negatywnymi skutkami tak łatwych pieniędzy w postaci wysokich kosztów takiego rozwiązania w przyszłości.

Po pierwsze dlaczego kredyty gotówkowe to łatwe źródło dodatkowych pieniędzy? Główną cechą charakterystyczną dla kredytów gotówkowych jest minimum formalności brak jasno określonego celu. Nie trzeba przygotowywać tony dokumentów aby otrzymać pieniądze i bardzo często wystarczy jedna wizyta w banku, podobnie jak w przypadku wielu pożyczek gotówkowych. Kredyty gotówkowe raczej nie będą w stanie rozwiązać zbyt dużych problemów finansowych ponieważ kwota pieniędzy jaką możemy otrzymać to zazwyczaj maksymalnie kilka tysięcy złotych. Warto tutaj zwrócić analogię z pożyczkami gotówkowymi gdzie cechy są dość podobne jednak w przypadku wielu “chwilówek” pieniądze można uzyskać jeszcze szybciej i łatwiej. Widzimy coś na wystawie, może to być jakaś promocja, jeśli już wydaliśmy wypłatę, idziemy do banku bierzemy kredyt gotówkowy, kupujemy interesujący nas produkt i na tym w zasadzie łatwość się kończy.

Po drugie, dlaczego kredyty gotówkowe to nie są łatwe pieniądze? Kiedy już kupimy produkt, na który nie było nas stać i się nim trochę nacieszymy przychodzi następny miesiąc i termin spłaty pierwszej raty. Warto zauważyć że najprawdopodobniej otrzymujemy taką samą wypłatę każdego miesiąca a więc jeśli przyjdzie się nam oddać część pieniędzy na spłatę raty kredytu pozostaje mniej pieniędzy do rozdysponowania na cały miesiąc, który prawdopodobnie jest krótszy lub dłuższy od poprzedniego o jeden dzień. Prawdopodobnie niewielkim problemem by było lekkie zaciśnięcie pasa na jeden miesiąc ale prawdopodobnie raty kredytu obejmują kilka miesięcy, w których nasz poziom życia mniej lub bardziej znacznie się obniży, i tutaj prawdopodobnie z każdym miesiącem pieniądze jakie musimy oddać dla banku będą cięższe. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę że cały czas naliczane są odsetki a więc trzeba oddać więcej niż się pożyczyło przez co pieniądze jaki trzeba oddać są cięższe od tych które się wzięło. W ostatecznym rozrachunku można dojść do wniosku że kredyty gotówkowe to nie są aż tak lekkie pieniądze jak na przykład dotacje z unii europejskiej, na które przeważnie trzeba złożyć tonę dokumentów ale za to często nie trzeba ich oddawać.

Zobacz także:  Praktyczne wskazówki związane z udzielaniem kredytów gotówkowych