Czy lokaty przynoszą zyski?

0
118

Ze względu na fakt, że oprocentowanie lokat jest dość niskie, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy inwestowanie w taki sposób jest opłacalne.

Lokaty należą przede wszystkim do jednych z bardziej bezpiecznych form oszczędzania, zwrot kapitału w przypadku problemów finansowych banku jest bowiem gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego tez na właśnie taki sposób oszczędzania decyduje się coraz więcej osób. Oprocentowanie lokat to zazwyczaj kilka procent w skali roku, jednak do ich założenia wystarczy obecnie nawet kilkaset złotych. Jeżeli ktoś chce osiągać zadowalające korzyści z inwestowania w lokaty, z pewnością powinien to robić sumiennie i co jakiś czas zwiększać inwestowaną kwotę.

Wiele osób zaczynając przygodę z lokatami rozpoczyna od jednej lokaty na najniższa stawkę. Po jej zakończeniu całość pieniędzy, w tym także uzyskany zysk inwestuje w kolejną, często w innym banku, aby poznać nie tylko mechanizmy działania ale także obsługę w bankach. Jeżeli możliwości finansowe pozwalają, dobrze jest założyć więcej niż jedną lokatę, najlepiej na różne okresy czasu. Obecnie warunki lokat z każdym rokiem stają się dla zainteresowanych osób coraz bardziej atrakcyjne, co z pewnością jest między innymi wynikiem coraz większej konkurencji panującej na rynku. To także jeden z powodów, dla którego warto decydować się na lokaty z krótszymi okresami. W sytuacji, gdy na rynku pojawią się nowe możliwości, szybciej można w nie zainwestować.

Z pewnością jednak nie jest opłacalne inwestowanie wszystkich oszczędności. Większość lokat bowiem wymaga od klienta wpłacenia do banku wskazanej sumy, z której nie można korzystać z czasie trwania lokaty. To zaś może powodowa pewne problemy, jeżeli nagle pojawią się w domowym budżecie dodatkowe wydatki. Wprawdzie umowę na lokatę zawsze można rozwiązać, jednakże najczęściej oznacza to wypłatę jedynie zainwestowanego kapitału, bez uzyskanych odsetek. Dobrze jest więc sprawdzić warunki danej lokaty, dokładnie czytając umowę.

Zobacz także:  Lokata bankowa – oprocentowanie na przełomie marca i kwietnia

Dobrym źródłem informacji odnośnie lokat, ich warunków jak również porad dotyczących inwestowania w ten sposób może być Internet. Dostępne w ni narzędzia, takie jak wyszukiwarki czy porównywarki lokat umożliwiają niemalże błyskawiczne znalezienie najlepiej dopasowanej do oczekiwań danego klienta oferty. Coraz większa ilość ofert dostępnych online, bez konieczności wizyt w banku jak również z minimalną ilością dokumentów sprawia, że szybkość zakładania lokat także jest coraz większa. Zainteresowanie klientów powoduje, że banki starają się konstruować regularnie nowe oferty. Poza tymi, które cały czas dostępne są w bankach często proponują one tak zwane lokaty promocyjne. Najczęściej dotyczy to wysokości oprocentowanie jak również okresu trwania, bywa że bank proponuje zainteresowanym osobom możliwość założenia lokat jedynie na miesiąc. Dzięki temu z pewnością wiele osób może skorzystać z możliwości poznania tej formy oszczędzania.