Czy warto oszczędzać?

0
125

Oszczędności powstają ze środków jakimi dysponujemy w nadmiarze po odjęciu bieżących opłat i środków przeznaczonych na życie. Możemy na bieżąco korzystać z tego nadmiaru środków i wydatkować je na swoje drobne przyjemności. Nie będziemy mieli w tym momencie żadnego zabezpieczania w przypadku, kiedy spotka nas niespodziewane zdarzenie. Również w sytuacji kiedy będziemy chcieli dokonać bardziej kosztownego zakupu może zabraknąć nam środków na ten cel. Warto więc oszczędzać, ale oszczędzanie nie jest łatwe kiedy codziennie napotykamy się na tyle pokus. Dlatego, aby wspomóc się w tym zadaniu jakim jest oszczędzanie najlepiej jest zanieść pieniądze do banku. Zaniesienie pieniędzy do banku ma tą zaletę, że nie będziemy posiadali swoich oszczędności na wyciągniecie ręki. W sytuacji kiedy będziemy chcieli wydać nasze oszczędności będziemy zmuszeni udać się do banku, często zerwać lokatę która nie osiągnie jeszcze wymaganego okresu wypłacalności i stracimy zyski z lokaty. Wszystko to powoduje, że zanim wydamy lekkomyślnie pieniądze będziemy mieli czas, żeby to przemyśleć.

Dlatego o wiele lepiej jest swoje oszczędności powierzyć bankowi. Dobrym produktem bankowym do tego, aby oszczędzać pieniądze są różnego typu lokaty bankowe. Pieniądze które powierzamy bankowi są bezpieczne do kwoty 100 000 Euro gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wybór lokat bankowych jest ogromny. W zależności na to jakie są nasze oczekiwania możemy zdecydować się na najbardziej odpowiednią dla nas. Jeśli zależy nam na większym zysku z pewnością zdecydujemy się na lokaty na dłuższy okres czasu które są przeważnie premiowane przez banki dużo wyższym oprocentowaniem. Z kolei jeśli chcemy mieć stały dostęp do oszczędności wybierzemy lokatę krótkoterminową. Lokaty bankowe tego typu można zawrzeć na kilka dni, lub kilka miesięcy. To jaki okres czasu wybierzemy zależy od tego jakie mamy plany wobec naszych zgromadzonych oszczędności. Lokatę bankowa można założyć z opcja jej działania w okresie nocnym. Rano pieniążki powracają na nasze konto i w miarę potrzeb można swobodnie korzystać ze zgromadzonego kapitału. Lokaty bankowe to produkt który uczy nas systematyczności, przewidywania i samodyscypliny. Można powiedzieć, że poprzez lokaty bankowe uczymy się oszczędzania. Lokaty bankowe dają nam nie tylko opcje gromadzenia naszych oszczędności, ale również posiadają opcję pomnażania naszych pieniędzy poprzez oprocentowanie. Innymi sposobami na oszczędzanie są: rachunki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, oraz giełda papierów wartościowych.

Zobacz także:  Polityka monetarna, a zarządzanie lokatami bankowymi

Oszczędzać na pewno warto i osoby, które jeszcze się do tego nie przekonały z pewnością w miarę swoich doświadczeń życiowych zmienią nastawienie do oszczędzania. Warto posiadać nawet niewielkie oszczędności, ponieważ dają one poczucie bezpieczeństwa. Warto również oszczędzać na określony cel w ten sposób uczymy się większego zdyscyplinowania wobec naszych środków pieniężnych. Bezpieczne oszczędzanie bez zbędnego ryzyka to oszczędzanie na lokatach bankowych. Banki oferują bardzo szeroki rodzaj lokat bankowych dostosowany dla każdego rodzaju klientów bankowych. Założenie lokaty w banku to nie zawsze konieczność wpłacenia dużej kwoty początkowej. Istnieją lokaty bankowe które możemy założyć posiadają bardzo niewielka kwotę oszczędności. Kwotę takiej lokaty można w późniejszym czasie systematycznie powiększać. Wygodną formą otwierania lokat bankowych jest bankowość elektroniczna którą oferują wszystkie banki.