Wytypowanie korzystnego momentu podpisania umowy kredytowej jest niezwykle ważnym czynnikiem z perspektywy kredytobiorców, szczególnie długoterminowych. Do wytypowania najlepszej chwili wejścia do kredytu potrzebujesz wiedzy o kształtowaniu stóp procentowych w nowoczesnej gospodarce. W artykule zobaczysz, czy warto się faktycznie obawiać wysokich stóp procentowych i jak podchodzić skutecznie do analizy momentu podpisania umowy kredytowej.
Jak działa w praktyce polityka monetarna i co oznacza dla kredytobiorcy?
Narodowy Bank Polski odpowiada bezpośrednio za politykę monetarną. To znaczy, że bank centralny zarządza stopami procentowymi w zależności od celu inflacyjnego. Spełnienie celu inflacyjnego jest niezbędne dla normalnego funkcjonowania wszystkich procesów gospodarczych. Przy nadmiernej inflacji konsumenci przeżywają prawdziwy koszmar w sklepach, a jakość życia ulega wyraźnemu pogorszeniu. Przy niskiej inflacji, a wręcz deflacji nie opłaca się podejmować produkcji i wielu innych przedsiębiorczych czynności. Wysokie stopy procentowe to naturalnie drogi kredyt, ale można też taki moment właściwie wykorzystać do przeprowadzenia ciekawych inwestycji. Instrumenty dłużne, a w tym obligacje korporacyjne to bardzo dobra inwestycja w okresie wysokich stóp procentowych. Możesz również wypracować pozytywną zdolność kredytową w okresie niskich stóp procentowych, a później renegocjować warunki spłaty zobowiązania w okresie bardzo wysokich stóp procentowych. Świadomy kredytobiorca nie powinien mieć problemów z zamianą drogiego kredytu na tańszy wraz ze zmianą warunków prowadzenia polityki monetarnej przez bank centralny.
Co robić po wystąpieniu wysokich stóp procentowych?
Jeżeli prognozujesz wystąpienie wysokich stóp procentowych warto przemyśleć spłatę większej części zobowiązania w okresie jeszcze niskich stóp procentowych. Wtedy zoptymalizujesz naturalnie koszty długoterminowej obsługi zobowiązania. Przy wysokich stopach procentowych można się spodziewać w pewnym momencie załamania gospodarczego. Wysokie stopy procentowe zawsze korelują z kryzysami finansowymi. Niekorzystna zmiana stóp procentowych trzy razy pod rząd symbolizuje w teorii inwestycyjnej moment wychodzenia z rynku kapitałowego, czy bardziej ryzykownych papierów wartościowych. Kredytobiorca, który uprzedza wypadki i prognozuje wskaźniki makroekonomiczne jest w stanie zabezpieczyć się przed wieloma problemami. Rozpatrz ponadto profesjonalne, wręcz dodatkowe ubezpieczenie gospodarstwa domowego, np. przed niespodziewaną utratą zatrudnienia, bo w kryzysie finansowym to niestety powszechna sprawa.
Rozpatrz solidne ubezpieczenie kredytu długoterminowego
Stóp procentowych nie warto się, aż tak obawiać, ponieważ kredytobiorca może wyszukiwać lepsze oferty i spłacać drogi kredyt tańszym. To wymaga często nawiązania współpracy z solidnym pośrednikiem kredytowym, koniecznie niezależnym, który przejmie na siebie odpowiedzialność za zamykanie formalności z instytucjami finansowymi. Przy zaciąganiu kredytów gotówkowych stopy procentowe nie mają, aż tak dużego znaczenia. Przy wysokich stopach procentowych jest nieco większa presja na monitorowanie zdolności kredytowej, bo nie każdy jest w stanie udźwignąć duże koszty zobowiązania. Polityka monetarna to ciekawe zagadnienie, szczególnie dla pasjonatów budowania cyklu koniunkturalnego. Na witrynach banków centralnych znajdziesz wiele dedykowanych opracowań, również przydatnych początkującym kredytobiorcom. Czy uważasz, że polityka monetarna to przydatne narzędzie na rynku kredytowym?