Jak szukać najlepszych lokat i oszczędzać czas?

0
223

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś oszczędzać, czy inwestować, odpowiedź brzmi zdecydowanie obie. Jak to osiągnąć, zależy od twoich celów – czy są one długoterminowe czy krótkoterminowe?

Oszczędzanie to odkładanie pieniędzy krok po kroku, aby uzyskać zryczałtowaną kwotę. Przez większość czasu ludzie oszczędzają na jakiś cel, taki jak fundusz ślubny, zaliczka na dom, a nawet wakacje. Przeważnie te oszczędności są wystarczająco płynne, aby można je było wykorzystać w krótkim czasie.

Z drugiej strony inwestowanie polega na zabieraniu części naszych pieniędzy i zwiększaniu ich wartości poprzez kupowanie rzeczy, które mogą z czasem wzrosnąć, takich jak akcje, nieruchomości lub udziały w lokatach. Jest to ważne, aby chronić nasze pieniądze przed rosnącą inflacją.

Idealnym instrumentem do oszczędzania i inwestowania jest lokata stała lub terminowa, na której Twój fundusz jest wysoce płynny, a mimo to nadal może przynosić zwroty z upływem czasu.

Jednak wadą zwykłych produktów depozytowych jest to, że wysoka stopa zysku ma zastosowanie tylko przez krótki okres, na przykład od sześciu miesięcy do roku. Możliwość zablokowania najwyższej stopy zysku przez dłuższy czas zdecydowanie eliminuje wiele problemów związanych z monitorowaniem najnowszych promocji z różnych banków, a prawdopodobnie skończysz z większą ilością pieniędzy w kieszeni!

Wybierz lokatę – bez pośpiechu

Jedną z najbardziej wymagających części wygranej w starciu z depozytem gotówkowym jest ciągłe poszukiwanie najwyższych stóp zwrotu oferowanych przez różne banki.

Większość oferowanych stawek promocyjnych ma zastosowanie do depozytów do 12 miesięcy. Stawki powrócą do normalnych stawek, które są niższe po zakończeniu kampanii. Aby stale optymalnie wykorzystywać swoje oszczędności, będziesz musiał zawsze szukać wysokich stawek i przesyłać pieniądze na te konta i z nich.

Z pewnością zajmie to dużo czasu i wysiłku, ale też zdecydowanie niesie wyższe zyski. Jeśli nie jesteś powiadomiony o najnowszych ofertach promocyjnych, prawdopodobnie zostawisz swoje pieniądze na stałym koncie depozytowym w okresie promocyjnym. Oznacza to mniejszy zysk z Twoich pieniędzy. Nawet jeśli jesteś czujny i ciągle przelewasz pieniądze na następne najlepsze konto depozytowe, Twój wysiłek niekoniecznie przekłada się na więcej pieniędzy. Dlatego być może lepszym rozwiązaniem jest podjąć stałą współpracę z doradcą finansowym, który zna się na temacie, a monitorowanie stawek lokat to część jego stałych obowiązków. To pozwoli Ci na większe oszczędności – i czasu i pieniędzy.

Zobacz także:  Lokata, a pożyczka.