Uzyskanie kredytu samochodowego, a ściślej mówiąc zakup auta przy jego pomocy jest nieco odmienny od procedury uzyskania kredytu gotówkowego, jednakże z pewnością nie jest dużym problemem. Ci jednak, którzy zainteresowani są taką forma finansowania zakupów powinni wiedzieć, w jaki sposób odbywa się cały proces przyznania i finalizowania zakupu auta w ten sposób.
Wybranie samochodu i oferty
Na samym początku należy wybrać interesujące auto jak również odpowiednio dopasowaną ofertę kredytową. Wiek samochodu w bardzo wielu sytuacjach ma znaczenie, banki bowiem często odmawiają kredytowania zakupu aut starszych niż 10 lat. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej sytuacji, jednakże warto wiedzieć które banki proponują najlepsze warunki. Po wybraniu auta wskazane jest więc porównanie ze sobą ofert banków, aby móc wybrać najlepiej dopasowaną do potrzeb konkretnego klienta i najkorzystniejszą, jak chodzi o zakup wskazanego samochodu. Przy porównywaniu ofert dobre jest także skorzystać z szeroko dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytowych, które pozwolą określić przybliżoną wysokość miesięcznej raty. Dzięki temu można sprawdzić, czy okresy spłaty kredytu, proponowane przez konkretne banki dadzą możliwość spłacania zobowiązania bez zbyt dużego obciążania domowego budżetu.
Promesa kredytowa i płatność
Po złożeniu wniosku i jego pozytywnej weryfikacji przez bank wystawia on tak zwaną promesę kredytową. Jest to dokument, który potwierdza, iż bank zapłaci za wskazany samochód kwotę podaną na promesie. Zazwyczaj dokument ten jest ważny przez okres 30 lub 60 dni, i po jego wygaśnięciu banki mogą odmówić zapłaty samochodu. Jeżeli sprzedający zgodzi się na sfinansowanie zakupu przy pomocy kredytu, po spisaniu umowy lub wystawieniu nabywcy faktury za auto musi poczekać do chwili, aż zostanie on zarejestrowany przez nowego klienta. Banki najczęściej wymagają przesłania kopii dokumentów, potwierdzających rejestrację auta na nowego właściciela wraz z wpisem banku jako współwłaściciela. Dopiero wówczas następuje wypłata pieniędzy dla zbywcy auta. Kolejną kwestią, która musi zostać rozwiązana jest wykupienie ubezpieczenia. Niemalże wszystkie banki wymagają poza obowiązkowym, ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej ubezpieczenia Auto Casco, z jednoczesną cesją ewentualnych wypłat na bank. Takie ubezpieczenie na auto musi być kontynuowane, a jeżeli klient nie prześle do banku dokumentów potwierdzających zawarcie stosowanych umów, bank samodzielnie dokonuje wykupienia polisy, która w jego opinii jest najbardziej opłacalna. Jeżeli wszystkie formalności zostaną dopełnione, nowy właściciel samochodu musi jedynie terminowo spłacać raty i co roku przedstawiać dokumenty potwierdzające zawarcie umów aż do momentu spłaty samochodu. Przy finansowaniu auta z pomocą kredytu samochodowego banki nie wskazują ograniczeń, dotyczących na przykład napraw auta, pozostawiają to w gestii nowego nabywcy.