Lokata, a pożyczka.

0
138

Wiele osób lokatę bankową utożsamia z depozytem bankowym. W pewnym sensie można powiedzieć, że to to samo. W obu przypadkach daje się w depozyt bankowi albo pieniądze, albo jakąś rzecz materialną. Lokata jest określoną kwota pieniędzy, która za pośrednictwem umowy przekazywana jest przez klienta bankowi. W pewnym sensie jest to forma pożyczki, ale taka którą udziela bankowi klient, a nie odwrotnie. W tym przypadku to bank płaci odsetki. W przypadku pożyczki od banku, odsetki płacą klienci. Jak widać od razu lokata jest opłacalna dla klienta, zaś pożyczka dla banku.

Pierwsze lokaty jakie w ogóle pojawiły się na rynku bankowym związane były ze złotem. To właśnie złoto oddawano się w depozyt do banku weneckiego. Ten kto oddawał złoto do banku dostawał specjalny dokument, który to potwierdzał. Na dokumencie określona była dokładna kwota złota jaka została zdeponowana. W przypadku lokaty wpłaca się pieniądze. Bank w zamian za to, że będzie mógł obracać pieniędzmi daje klientowi w nagrodę zapłatę pieniężną w postaci odsetek.

Z pieniędzy z lokat bank może korzystać przez cały okres na jaki zawarto umowę z klientem. Może te pieniądze wykorzystywać do dokonywania najróżniejszych operacji finansowych. Może również z tych pożyczonych od klientów pieniędzy udzielać pożyczek innym klientom. W pewnym sensie lokata może być sposobem na udzielenie przez bank pożyczki. Bank zarabia na pożyczce, a klient na lokacie w jaką zainwestował swoje pieniądze. Z pieniędzy włożonych na lokaty banki inwestują pieniądze na giełdach, czy też kupują obligacje należące do skarbu państwa. Dzięki takim inwestycjom bank może zarabiać i rozwijać swoją ofertę. Banki, które nie mają lokat nie mają z czego finansować operacji bankowych i tym samym nie mają środków, które pomogłyby im zarobić. Ze strony klienta lokata jest bezpieczną formą oszczędzania. Każda, która została zawarta w Polsce jest objęta gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki takiej gwarancji na lokacie nie można stracić swoich pieniędzy, a można je jedynie powiększyć. Szukając dobrej lokaty warto sprawdzić jaki procent oferuje każdy z banków. Im większy procent na lokacie tym większy zarobek. Obecnie banki mają bardzo korzystne warunki umowy lokat, gdyż chcą pozyskać w ten sposób jak najwięcej klientów. Przy odrobinie wysiłku włożonego w poszukiwania lokaty, można znaleźć taką na naprawdę dogodnych warunkach. Pamiętajmy, że najlepsza lokata to ta ze stałym i wysokim oprocentowaniem i taka, która oferuje znany i uważany bank. 

Zobacz także:  Oprocentowanie lokat