Lokata jednodniowa – dla kogo najbardziej opłacalna?

0
91

Lokata jednodniowa to szczególny rodzaj depozytu oszczędnościowego, szczególnie przydatny inwestorom doceniającym maksymalizację płynności. Większość ankietowanych określa elastyczność lokaty bankowej, jako najważniejszy czynnik zakładania zaraz za wysokim oprocentowaniem.

Główne zalety rozwiązania

Najważniejsza zaleta lokaty jednodniowej to absolutny brak problemu z płynnością i przenoszeniem środków finansowych pomiędzy różnymi instrumentami. Lokata jednodniowa sprawdza się tam, gdzie występują duże transfery środków odbijane po pewnym czasie na kolejne rachunki. Wiele fundacji wykorzystuje lokaty jednodniowe w celu podreperowania budżetu zanim nastąpi wypłata pieniędzy dla beneficjentów. Oprocentowanie lokat jednodniowych staje się coraz bardziej konkurencyjne w porównaniu do depozytów krótko i średnioterminowych. Przegrywa jednak zdecydowanie z lokatami długoterminowymi, ale tu dochodzi do utraty płynności na dłuższy czas. Lokaty jednodniowe cieszyły się największym uznaniem przed wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki) w 2012 roku.

Stopniowe przywracanie lokat jednodniowych

Mniej więcej od 2018 roku wracają do łask. Banki pozwalają na zamrożenie kapitału tylko na noc, a pieniądze wracają z niewielkim zyskiem już w godzinach porannych. Główny wymóg założenia lokaty jednodniowej to posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danej placówce. Warto szukać lokat jednodniowych, które nie posiadają znaczących ograniczeń, co do zamrażanej kwoty. Lokata jednodniowa to najlepsza alternatywa dla nieco drogich w utrzymaniu kont oszczędnościowych. Oprocentowanie lokat jednodniowych waha się w przedziale od 0,5 do 1,75% (rocznie). Banki proponują też zautomatyzowane systemy odnawiania krótkich lokat. Warto to sprawdzić, aby nie przegapić żadnego okresu rozliczeniowego. Szczególna odmiana lokaty jednodniowej to lokata overnight wymagająca założenia oddzielnego rachunku. To głównie rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom pragnącym maksymalnie wykorzystać zgromadzone na krótki czas środki.

Maksymalizacja zysku przez systematyczność odnawiania lokaty

Procent składany to dodatkowy plus lokaty jednodniowej. Tak duża dźwignia finansowa nie występuje na żadnym instrumencie oszczędnościowym dostępnym w standardowej ofercie bankowości detalicznej.

Zobacz także:  Lokata bankowa – oprocentowanie na przełomie marca i kwietnia