Lokata terminowa – co powinniśmy wiedzieć przed jej otworzeniem

0
112

Lokaty terminowe są bardzo popularne i bardzo dużo osób wybiera je by przynosiły zyski. Taka forma inwestowania pieniędzy jest dobra dla osób, które nie lubią ryzykować ale też i dla cierpliwych osób. Nie zarobi się na nich szybko pieniędzy jak na giełdzie. Zakładając lokatę terminową nie staniemy się od razu milionerami ale na pewno przyniesie jakieś zyski i warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając taką lokatę przed pójściem do banku lub otwarciu jej przez stronę internetową.

Kwota minimalna i maksymalna

Bardzo istotna kwestia przy zakładaniu lokat terminowych jest kwota minimalna ale też i maksymalna. Kwota minimalna to taka, która pozwoli otworzyć lokatę. Poniżej ustalonej kwoty bank nie przyjmie zlecenia. W większości banków taką lokatę można już otworzyć dysponując kwotą 500 zł. Maksymalna kwota to taka, którą możemy jednorazowo wpłacić na lokatę. Jeżeli nasze środki są większe od tej kwoty możemy wtedy otworzyć kilka lokat terminowych.

Oprocentowanie – stałe czy zmienne – które lepsze?

Jednym z głównych czynników na jaki powinno się zwrócić uwagę to oprocentowanie lokaty terminowej. Oprocentowanie takich lokat nie jest zbyt wysokie, ale niektóre banki maja ciekawe propozycje. Należy więc przejrzeć ofert, zapoznać się z nimi i wybrać tę, która jest najbardziej korzystna. Trzeba również wiedzieć, że są dwa rodzaje oprocentowania lokat: stałe i zmienne. Zanim założymy lokatę dobrze się dowiedzieć jakie oprocentowanie oferuje na danej lokacie bank. Lokaty o stałym oprocentowaniu dają przez cały okres jej trwania pewien zysk. Bez względu na sytuację, jaka panuje na rynku nie trzeba się martwić zwłaszcza spadającymi stopami procentowymi. Można też łatwo wyliczyć sobie kwotę zysku. Przy oprocentowaniu zmiennym tak już nie jest. W tym przypadku oprocentowanie lokaty będzie uzależnione od sytuacji na rynku. Nie ma się czego obawiać, jeżeli stopy procentowe będą rosły. Mamy wtedy pewność, że oprocentowanie naszej lokaty tez pójdzie w górę. Gorsza sytuacja jest wtedy gdy stopy procentowe spadają. Trzeba się wtedy liczyć z mniejszymi zyskami. Wpłacając większe kwoty na lokaty terminowe możemy tez negocjować oprocentowanie.

Zobacz także:  Najlepsza lokata – co dalej z Lokatą Happy Idea Banku?