Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt?

0
145

W dzisiejszych czasach coraz chętniej zaciągamy kredyty. Jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dzięki którym nie wpadniemy w pętlę zadłużenia, to nie ma w tym nic złego. Na rynku istnieje wiele możliwości pozyskania dodatkowej gotówki i warto z nich korzystać „z głową”.

Zakupy pod wpływem emocji?

Niestety emocje czasami biorą górę, gdy nagle zapragniemy mieć jakąś rzecz. Wówczas wbrew rozsądkowi pożyczamy pieniądze w różnych parabankach, a później nie stać nas na spłatę. W takiej sytuacji lepiej dwa razy przemyśleć zakup niż wciągać się w spiralę zadłużenia. Czasami zakup można odłożyć w czasie, jednak gdy nie jest to możliwe dokładnie przeliczmy swoje stałe zobowiązania, aby mieć pewność, że będzie nas stać na spłatę co miesięcznych rat.

Czytaj to co „małym druczkiem”.

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy ją dokładnie przeczytać. Umowy przedstawiane przez bank są pisane skomplikowanym językiem, nie zawsze zrozumianym dla kredytobiorcy. To nie znaczy, że taką umowę należy bez zrozumienia podpisać. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy prosić o wyjaśnienie, a pracownik banku ma obowiązek odpowiedzieć na nasze pytania. Przed podpisaniem dokumentów warto dokładnie przeanalizować tabelę opłat i Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, gdyż tam zawarte są wszystkie koszty kredytu.

Co to jest BIK?

W BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej zawarte są informacje na temat zobowiązań i historii spłacania kredytów przez kredytobiorców. W raportach tych poza danymi osobowymi znajdują się informacje o walucie w jakiej został zaciągnięty kredyt, okresie kredytowania i terminowości spłat. W BIK-u banki sprawdzają historie kredytowe swoich klientów i oceniają ich zdolność kredytową. Spłacając kredyt w terminie możemy zbudować wiarygodność finansową, która w przyszłości pomoże nam uzyskać kolejny kredyt.

Zobacz także:  Pomoc finansowa w sytuacji kryzysowej

Decydując się na zaciągnięcie kredytu rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” nie ulegając euforii i emocjom. Z bankiem możemy się związać na wiele lat, a związek ten będzie trwał do spłaty ostatniej raty, nie można z niego zrezygnować. Kredyty ułatwiają życie i pozwalają spełniać marzenie ale tylko wówczas korzystamy z nich z głową.