Najważniejsze zalety lokat bankowych dla inwestora indywidualnego

0
82

Inwestor indywidualny powinien przemyśleć zastosowanie lokat bankowych w strategii pomnażania kapitału. Czy lokaty bankowe przynoszą duże korzyści z perspektywy inwestora indywidualnego i dlaczego nie warto rezygnować nawet z tak prostego instrumentu oszczędnościowego w dłuższej perspektywie? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych wskazówek.

W długoterminowej strategii inwestycyjnej lokaty bankowe odgrywają rolę, tzw. poduszki bezpieczeństwa. Dzięki lokatom bankowym inwestor nie traci kapitału w kluczowych momentach cyklu koniunkturalnego. Najczęściej inwestor indywidualny wycofuje się z ryzykownych spekulacji w przejściu pomiędzy hossą, a bessą. Wtedy rynek papierów wartościowych charakteryzuje się ogromną niepewnością. W celu zabezpieczenia już wypracowanych zysków warto rozpatrzyć przeniesienie środków właśnie na lokaty bankowe, często na promocyjnych warunkach. Aktualnie praktycznie każdy bank detaliczny wystawia w ofercie lokaty promocyjne, lokaty progresywne, dedykowane konkretnym specjalistom branżowym z nieco większym oprocentowaniem. Jeżeli inwestor prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą jest w stanie jeszcze bardziej podnieść oprocentowanie lokaty bankowej. Lokata bankowa pozwala ochronić kapitał przed inflacją. Jedna z najważniejszych zasad inwestycyjnych to cierpliwość w podejmowaniu decyzji i ochrona już wypracowanych zysków. Dzięki dobrej lokacie bankowej bez problemu zastosujesz powyższe wskazówki. Warto zawsze trzymać pewną kwotę na lokacie bankowej w ramach wystąpienia kryzysu życiowego. Przez to inwestor nie będzie musiał zamykać już otwartych pozycji na bardziej ryzykownym rynku kapitałowym.

Inwestor indywidualny powinien dobierać lokaty bankowe wraz z rozwojem cyklu koniunkturalnego. Po sprzedaży akcji, obligacji, czy innych instrumentów inwestycyjnych warto kapitał przenosić właśnie na lokaty bankowe, aby ochronić je przede wszystkim przed zgubnym procesem inflacji. Poza tym inwestor nie musi korzystać tylko ze standardowych lokat bankowych, ale również z narzędzi specjalistycznych, czy z lokat strukturyzowanych, gdzie łączy się zalety oszczędzania i inwestowania. Czy według ciebie lokaty bankowe to dobry pomysł dla inwestora indywidualnego?

Zobacz także:  Oprocentowanie lokat - od czego zależy?