Oprocentowanie lokat – od czego zależy?

0
128

Osoba, która jest kompletnym abnegatem w sprawie finansów i ekonomii musi przyznać, że choć raz w życiu spotkała się z pojęciem Rady Polityki Pieniężnej. Media informacyjne, gazety czy portale internetowe z niezwykłym ożywieniem śpieszą z doniesieniami na temat ustaleń Rady Polityki Pieniężnej? Choć wielu nie zdaje sobie sprawy to właśnie te ustalenia mają bezpośredni wpływ na koszty kredytów i zyski z lokat.

Działania Rady Polityki Pieniężnej mają przełożyć się bezpośrednio na wzrost gospodarczy jak również na zahamowanie inflacji. Banki mają zaś za zadanie ścisłe przestrzeganie ustaleń Rady Polityki Pieniężnej. Z drugiej jednak strony banki muszą zarabiać. Nie powinno więc dziwić to, że potencjalnie oprocentowanie lokat bankowych stanowiących depozyty bankowe jest zdecydowanie niższe niż oprocentowanie kredytów.

Specyfika lokat bankowych

Swoją drogą lokaty bankowe stanowią również swego rodzaju pożyczkę. Z tą jednak różnicą, że to Klient pożycza pieniądze bankowi a nie na odwrót jak to zwykle bywa. Bank pożycza więc pieniądze od klienta na procent. Jak była już mowa oprocentowanie uzależnione jest w głównej mierze od wysokości stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wpływ na wysokość oprocentowania ma ponadto stawka WIBOR. Ten wskaźnik odnosi się do wysokości oprocentowania kredytów udzielanych między jednym a drugim bankiem. Odsetki naliczane przy lokacie mogę przewyższać tą stawkę z kilku powodów. Banki oferują na przykład atrakcyjne oprocentowanie, ale pod warunkiem, że Klient zdecyduje się skorzystać z produktu dodatkowego w postaci na przykład konta bankowego czy karty. Oprocentowanie może być też wyższe gdy bank dąży do pozyskania jak największych depozytów. Niekiedy też banki ustalają wysokie oprocentowanie depozytów ze względu na chęć polepszenie swojego wizerunku.

Zobacz także:  Najbardziej powszechne oferty lokat

Stopy procentowe a oprocentowanie lokat

Nie tylko przy lokacie ale również przy kredytach. Jak była już mowa to Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość stóp procentowych. Przy ich ustalaniu bierze pod uwagę kilka ważnych wskaźników jak między innymi wysokość inflacji. Gdy inflacja idzie do góry stopy procentowe idą w dól. Z kolei gdy inflacja maleje, stopy procentowe idą w górę. Rada Polityki Pieniężnej bierze również pod uwagę bieżące PKB. Gdy Produkt narodowy brutto idzie w dół RPP musi przedsięwziąć kroki by stymulować gospodarkę. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście obniżka stóp prowentowych. Jak to wszystko odbija się na lokatach? Gdy stopy procentowe maleją, maleje również zysk z lokaty. Gdy jednak stopy procentowe idą w górę bankom zależy na pozyskaniu pieniędzy od indywidualnych Klientów.