Oprocentowanie lokat

0
114

Oprocentowanie lokat bankowych jest uzależnione od czasu zawierzanego kapitału własnego można wyróżnić dwa rodzaje oprocentowania stałe i zmienne. Wyjaśniając

oprocentowanie stałe jest to takie które w swojej głównej zasadzie nie zmieni się przy trwaniu naszej umowy z bankiem. Każde oprocentowanie jest zawsze podawane w skali rocznej jest to tak zwanej ujęcie lokaty nominalnej dla banku. Jest to najlepsza dla klienta opcja ponieważ on sam może obliczać pod czas trwania takiej umowy ile on zarobi na danej lokacie. Przy takim oprocentowaniu możemy konsultować się z naszym doradcą jaką drogą pójść czy kłaść nacisk żeby powiększyć nasze zainkasowany kapitał dla banku.

Oprocentowanie zmienne- jest to iż wkładając pieniądze do depozytu bankowego, który za depozyt naszych pieniędzy będzie odpowiedzialny bank. Oprocentowanie zmienne takiej inwestycji jakim jest lokata będzie się oprocentowanie zmieniać od sytuacji na rynku. Takie oprocentowanie jest wyszczególnione przy umowie z klientem i jest one zawierane na okres dłuższy przy najmniej 1 rok czyli ok 12 miesięcy.

Jeszcze można powiedzieć o oprocentowaniu realnym czyli realnej kwocie odsetek za daną lokatę. Takie oprocentowanie jest z góry odpowiedzialne za szczegółowe informację a w szczególności za: sytuację na polski rynku i zagranicznym. Chodzi to przede wszystkim o inflację, i takie oprocentowanie jest wyrażane o korektę o właśnie dane z inflacji i dany zysk jest przedstawiany w postaci netto czyli jest to kwota zysku odliczona zostanie od niej podatek VAT. Czyli takie oprocentowanie jest tak jakby powiązane z oprocentowanie netto tak jak wspomniano wcześniej przy takim oprocentowaniu netto jest odbierany podatek VAT tak zwany podatek belki. Każdy z klientów banku będzie musiał sobie uświadomić iż wypracowane odsetki przez jakikolwiek bank , to właśnie będzie musiał się liczyć z tym jeżeli uzyska 200zł wypracowanych odsetek z lokaty to będzie taka kwota pomniejszona o podatek który w Polsce wynosi 19%.

Zobacz także:  Styczeń 2017 - nadchodzą zmiany w oprocentowaniu lokat

Jest też oprocentowanie efektywne czyli jest to takie oprocentowanie jej dan są zazwyczaj podawane w skali roku i też są brane dane kapitalizacji odsetek wynikające co miesiąc. Takie oprocentowanie nie uwzględnia tak zwanego podatku beli czyli kwoty uzyskane z lokat są takie jakie bank wypracuje, czyli są najbardziej opłacalne jeżeli chodzi oprocentowanie lokat klientów.

Oprocentowanie dla klientów jest wyznacznikiem czy dany bank jest w stanie dać jak najwyższą ofertę aby klient był zadowolony powierzając swoje oszczędności dla banku. Bank biorą na barki klientów pieniądze musi im zagwarantować z góry iż dane stopy które zostaną wybrane przy odpowiedniej lokacie nie zostaną zmienione itp. Każda lokata jest inna oprocentowanie też nie będzie współgrało z oprocentowaniem. Na przykład Pan Kowalski chce ulokować na lokacie 20000tys.zł więc udaje się do odpowiedniej placówki czyli banku. Przedstawiciel bankowy udziela wszelakich informacji dotyczących już wyżej wspomnianego oprocentowania lokaty. Pan Kowalski musi z reguły wybrać wariant oprocentowani i też czas na jaki będzie taka lokata pracować aby uzyskała dla Pana Kowalskiego najwyższe odsetki. To takie oprocentowanie może sięgać np. ok 3% a dajmy na to przychodzi do oddziału drugi klient i chce ulokować 5000zł więc bank już przy takiej kwocie nie da tej same stopy procentowej jak dla Pana Kowalskiego. Dla banku osoba z większą gotówką też jest najlepszym wariantem dla ponoszonych ryzykownych inwestycji dla wypracowywania odsetek dla klientów.