Optymalizacja zdolności kredytowej, dlaczego przydatna?

0
170

Klient na rynku kredytowym udowadnia pożyczkodawcom, czy posiada zdolność do spłaty rat w założonej wysokości. Przy bardzo wysokich ratach miesięcznych kredytu gotówkowego musisz charakteryzować się niezłymi dochodami i bardzo stabilną sytuacją majątkową. W przypadku mniejszych pożyczek krótkoterminowych presja na udoskonalenie zdolności kredytowej jest z reguły mniejsza. Co warto zrobić, jeżeli chcesz pozyskać w przyszłości naprawdę duży kredyt, chociażby hipoteczny? Jeżeli jednak Twoja kwota kredytu nie jest taka wysoko to warto sprawdzić gdzie jest najtańszy kredyt gotówkowy.

Świadomy kredytobiorca skupia się na dokumentowaniu dochodów. Bardzo często w banku komercyjnym dochodzi do sytuacji, gdzie klient udowadnia ciągłość dochodów. Każdy brak w płynności budżetu domowego jest niezwykle podejrzany. Wystarczy wspomnieć o ewentualnych przerwach w zatrudnieniu. Przy właściwym udokumentowaniu ciągłości dochodów masz szansę na kredyt nawet przy zatrudnieniu na umowę o dzieło i zlecenie. Oczywiście punktacja w takim przypadku jest niższa niż przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Stabilność dochodów potwierdza się wyciągami z rachunku osobistego, czy przedstawieniem formularza PIT za ostatni rok. Unikaj również kredytów w walutach obcych przy średniej zdolności kredytowej. Spłata zobowiązania w innej walucie wymaga wniesienia większych zabezpieczeń, a także naprawdę solidnej zdolności kredytowej. Komisja Nadzoru Finansowego reguluje podobne kwestie, dlatego bank komercyjny nie ma tutaj dowolności.

Możesz również manipulować podstawowymi wartościami kredytu gotówkowego, chociażby terminem spłaty zobowiązania i rodzajem rat. Raty równe to lepsze rozwiązanie przy ograniczonej zdolności kredytowej niż raty malejące, w których ponosisz spore koszty na początku spłaty. Optymalizacja zdolności kredytowej nie powinna wpływać negatywnie na funkcjonowanie twojego gospodarstwa domowego. Kiedy ograniczasz koszty uważaj, aby nie zniszczyć przyjemności z codziennego funkcjonowania. To często pułapka ekonomiczna. Nie ma sensu nadmierne wzmacniać zdolności kredytowej. Nie musisz oceniać własnych możliwości bezpośrednio w banku, ale przez pośredników i bezpłatne porównywarki. Ogranicz też rozsyłanie wniosków kredytowych, bo przy ich nadmiarze niszczysz wiarygodność. Lepiej złożyć jeden wniosek kredytowy po dokładnej analizie oferty pożyczkodawcy.

Zobacz także:  Czym może skutkować zmiana projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie?