Praktyczne wskazówki związane z udzielaniem kredytów gotówkowych

0
188

Zadłużenie krótkoterminowe to bardzo rozsądne rozwiązanie umożliwiające podniesienie standardu konsumpcji w gospodarstwie domowym. Kredyty gotówkowe służą najczęściej do rozwiązywania losowych problemów finansowych. Większość gospodarstw domowych o zarobkach na poziomie 2000 złotych miesięcznie wykorzystuje pożyczki gotówkowe zamiast generowania oszczędności. Co trzeba wiedzieć o udzielaniu pożyczek gotówkowych, aby sprawnie poruszać się na rynku kredytowym? W artykule poznasz kilka praktycznych wskazówek.

Czym jest w ogóle kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to potoczna nazwa dla pożyczki konsumpcyjnej, do której pasuje najbardziej ustawa o kredycie konsumenckim. Limit dla kredytów gotówkowych w bankach detalicznych to nieco ponad 250 000 złotych. Takich kwot udziela się jedynie kredytobiorcom o bardzo dobrej zdolności kredytowej, wręcz o nieprzeciętnych zarobkach. Najważniejsza zaleta wskazanej formy zadłużenia to dowolność wydatkowania środków. Pożyczkodawcy nie interesuje absolutnie, co robisz z pieniędzmi. Wystarczy jedynie terminowa spłata, aby zachować dogodne relacje. W niektórych przypadkach to niezwykle ważna zaleta. Aktualnie średnie RRSO dla pożyczek gotówkowych wynosi między 10 – 15%. Limity ustalają odpowiednie ustawy, a także wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Standardowo pożyczki gotówkowe uwzględniają oprocentowanie stałe lub zmienne, czy nawet brak oprocentowania, ale jedynie w szczególnych przypadkach. Niektóre kasy zapomogowe u pracodawców stosują podobne założenia. Oprocentowanie zmienne uzależnia się zdecydowanie od stóp procentowych. Przy niskich stopach procentowych taka forma spłaty jest najbardziej opłacalna z perspektywy kredytobiorcy. Gorzej, jeżeli stopy procentowe przy wysokiej inflacji pójdą do góry. Wtedy kredytobiorca spotka się z wyższymi ratami miesięcznymi. Oprocentowanie stałe jest bardzo rzadko spotykane, a i tak uzależnia się od polityki Narodowego Banku Polskiego. Docelowo zatem nie ma większego sensu, a zmienne oprocentowanie to absolutna klasyka finansowa.

Zobacz także:  Co warto wiedzieć decydując się na kredyt gotówkowy?

Budowanie wiarygodności kredytowej bardzo opłacalne

Do uzyskania kredytu gotówkowego potrzebujesz naturalnie pozytywnej zdolności kredytowej, na którą składa się przede wszystkim stabilny dochód miesięczny. Im większe dochody, tym lepszy potencjał negocjacji. Nie musisz kredytów gotówkowych zaciągać bezpośrednio w banku detalicznym lub firmie pożyczkowej. Coraz popularniejsza forma współpracy dotyczy kontaktu z wyspecjalizowanymi doradcami (pośrednikami) kredytowymi. Doradca kredytowy odpowiada za porównywanie pożyczek gotówkowych, za optymalizację zdolności kredytowej klienta, za dopełnienie niezbędnych formalności. Doradca otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne, a zatem klient nie ponosi tutaj żadnych dodatkowych kosztów. Te są raczej opcjonalne i wynikają ze świadczenia innych, pozastandardowych usług. Przy małych kredytach, głównie konsumpcyjnych w marketach kredytobiorca uzyska z reguły preferencyjne warunki spłaty. Trzeba jednak dokładnie monitorować umowy pod względem nieuczciwych zapisów. Jeżeli wchodzisz natomiast na rynek firm pożyczkowych, instytucji pozabankowych przeglądaj regularnie listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, czy raporty pochodzące z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ten sposób znacznie lepiej zabezpieczysz własne interesy.

Inwestycja w pozytywną zdolność kredytową

Warto zauważyć, że kształtowanie pozytywnej zdolności kredytowej to faktyczna inwestycja. Dostępność do kredytów gotówkowych stanowi alternatywę dla długoterminowego oszczędzania i to dość efektywną.

Praktyczne wskazówki związane z udzielaniem kredytów gotówkowych