Różnice pomiędzy lokatą bankową, a kontem oszczędnościowym

0
158

Instytucje finansowe posiadają w swojej ofercie wiele ciekawych propozycji, dzięki którym nasze pieniądze mogą nie tylko być bezpiecznie przechowywane, ale także mogą dla nas zarabiać. Do najbardziej popularnych form oszczędnościowych w banku z pewnością należą zarówno lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Sporo osób nie może podjąć ostatecznej decyzji, na który rodzaj instrumentu finansowego się zdecydować. Z tego powodu omówimy najważniejsze różnice obu produktów, co w rezultacie powinno pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji co do najlepszej oferty.

Lokata bankowa

W przypadku lokaty bankowej mówimy o zobowiązaniu, które zawierane jest na dłuższy czas. Okres umowy może się wahać, jednak najczęściej wynosi on 3 miesiące, 6 miesięcy bądź 12 miesięcy. Wpłatę pieniędzy można zlecić jedynie w momencie zakładania lokaty i nie ma tutaj możliwości zrobienia kolejnych wpłat. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli planujemy dokonywać regularne wpłaty co tydzień z comiesięcznych wypłat. Jeśli chodzi o wypłaty z lokaty bankowej są wykonywane jedynie na koniec czasu trwania umowy.

Sporo osób zastanawia się jak wygląda ewentualne zrezygnowanie z lokaty przed jej terminowym zamknięciem. W takiej sytuacji należy liczyć się z utratą praktycznie wszystkich zgromadzonych do tej pory odsetek. Najczęściej bank będzie w stanie nam zwrócić jedynie pieniądze, które wpłaciliśmy na konto. Oprocentowanie większości lokat bankowych jest z reguły stałe i ustalone wg odgórnych stóp procentowych. Ma to swoje plusy, ponieważ już na początku wiemy, ile wyniesie nasz zysk.

Konto oszczędnościowe

Dla większości osób konto oszczędnościowe jest o wiele lepszym rozwiązaniem, aniżeli lokata bankowa. Chociaż nie zawsze, ponieważ konto oszczędnościowe z reguły jest o wiele mniej oprocentowane. Jednak jest ono z kolei o wiele wygodniejsze, jeśli planujemy regularnie oszczędzać pieniądze. W takim przypadku możemy w dowolnym momencie wpłacić dodatkowe pieniądze. Odsetki są natomiast naliczane z reguły co miesiąc, dzięki czemu bez problemu możemy zlecać wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie. Zaletą konta oszczędnościowego jest darmowa jedna wypłata w miesiącu. Taka oferta występuje praktycznie w każdym banku, jednak może ona się różnić w zależności od danej instytucji finansowej i kilku innych zmiennych co do danej oferty.

Zobacz także:  Co mają nam do zaoferowania banki?

Podsumowując więc zarówno lokatę bankową, jak i konto oszczędnościowe należy stwierdzić, że lokata będzie lepszym wyborem, jeśli posiadamy większą ilość pieniędzy oraz nie będziemy potrzebować tych pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu. Natomiast konto oszczędnościowe będzie dobrym wyborem, jeśli nie posiadamy do tej pory większych oszczędności, jednak planujemy regularnie co miesiąc odkładać pewną kwotę.

Wszystko jest dla ludzi. Warto zatem zastanowić się nad tym, która opcja byłaby dla nas lepsza i z niej oczywiście skorzystać w najbliższym czasie.